[#1] Eshop ZADARMO ? Aké sú možnosti ?

Shoptet vs. WordPress (Woocommerce)

Začal by som hneď prvou vecou a to je, že eshop zadarmo NEEXISTUJE. No. Ak ste chceli máť rýchlo peniaze vo vačku a free, tak som vás asi sklamal. Odporúčam potom lepiť obálky, alebo si nájsť niečo podobné 🙂

Všetci ostatný, ktorých som touto vetou nenaštval (alebo naštval ale rozhodli sa čítať ďalej 🙂 ), by som povedal, že je možnosť mať eshop ale pomerne lacno.

Tým myslím naozaj za pár eur. Doména + hosting = cca 35€ za rok.

Za to, že si dokážete vytvoriť plnohodnotný web, resp. eshop to naozaj nieje veľa. Ak si to dáte deleno 12 mesiacov, tak to máme cca 3€ na mesiac. A máte vlastný shop 🙂 Takmer free.

Poďme sa teraz pozrieť na možnosti, aké máme. A aké sú na našom trhu.

Shoptet – výhody a nevýhody

Shoptet verte či nie, možete prevádzkovať aj úplne free. Na vlastnej doméne. Podmienka je, aby ste mali menej ako 10 produktov. Za ďalšie balíčky, sa potom ceny zvyšujú:

Cenník shoptet

Napriek tomu, by som povedal, že platiť 13€ za Shoptet fakt nieje zlé. Dostanete parádne prostredie, možnosť rásť – kedže si môžete dokúpiť ďalšie funkcionality – ako vidíte vyššie. My sami tam máme eshop Cvaknito.sk.

Problém Shoptetu

Problém shoptetu a toho, prečo napr. náš druhý shop Nalakujto.sk už nebeží na shoptete ale presunuli sme ho na WordPress – teda Woocomerce je ten, že za všetko platíte mesačne. A pomerne veľa.

Ak si to dáte do porovnania, my napr. používame kvôli množstvu produktov – máme ich okolo 8000ks, balík Shoptet Enterprise. Áno, máte tam skoro všetko, ale napriek tomu potrebujeme ešte nejaké doplnky naviac.

Jedna vec, že Shoptet je obmedzený množštvom vývojárov, teda tých doplnkov je menej. A keď je ich menej, logicky tam je väčší monopol. Kde je monopol, tam si ceny môžu dať také, aké chcú. Čiže kľudne väčšie.

Aby som to zhrnul, tak my za Shoptet na Cvaknito.sk platíme 167€/mesačne bez DPH. Čiže ak by ste boli dokonca ešte neplátca DPH, tak + 20%. Čo je už okolo 200€ mesačne. Krát rok a máme 2400€.

Povedzme si úprimne, nieje to málo. Akokoľvek vám biznis funguje, STÁLE ste len v prenájme. Eshop nevlastníte! Resp. eshop áno, ale ak nezaplatíte platbu, tak oň prídete 🙂 Kedykoľvek sa môže stať – ako sa stalo minulý týždeň, že Shoptet zdražie. Len tak. A vy nemôžete spravíš ABSOLUTNE NIČ, len kývnuť hlavou. Alebo odísť ku konkurencii. Alebo si vytvoriť shop na mieru. To je fakt.

Tu sa práve objavuje otázka – čo s tým ?

Čo ak nechcem používať Shoptet ?

Ak nechcete Shoptet, určite máte veľa iných možností. Ak si zadáme do google napr. „eshop zadarmo“, vybehne nám toto:

eshop zadarmo- výsledky vyhľadávania

Aby som vám ušetril čas, tých možností je viac. Medzi pomerne bežné a u nás najčastejšie používané patrí Webareal, Webnode, Eshop-rychlo, Magento či Prestashop.

WordPress – Woocommerce

Alebo zvolíte ako my – WordPress 🙂

Za mňa môžem wordpress len odporučiť a to z jednoduché dôvodu. Poháňa viac ako 30% všetkých obchodov na svete. To číslo, nieje vôbec malé a už vôbec nie zanedbateľné.

Úprimne – postaviť web na Shoptete, je určite jednoduchšie. Bez debaty.

Ale…

Tu by som povedal jednu obrovskú výhodu, oproti všetkým „krabicovým riešeniam“ – to sú tie, kde si kúpiť tzv. hotový web, ako napr. Shoptet či Webnode.

WordPress funguje na woocommerce. WordPress je zadarmo. Woocommerce je zadarmo.

Chcete si vybrať tému ? Obrovské množstvo tém je zadarmo. Na Shoptete stojí cca 200€ iná téma – ak sa nechcete podobať ako vajco-vajcu ďalším 5000 shopov 🙂

Chcete si upraviť tému ? Ak používate napr. Breakdance builder ako my, máte to zadarmo. Alebo cez akýľvek iný builder, napr. Elementor.

Chcete spraviť väčšiu zmenu ? Nepotrebujete dať programátorovi 50€ na hodinu. Nájdete si plugin – doplnok alebo zase použite Breakdance builder alebo Elementor atď. a je vybavené.

Áno, zastrešujete si všetko sám. Ale ak sa to raz naučíte – máte vybavené. Čokoľvek a kedykoľvek si spravíte hneď vy alebo váš zamestnanec, freelance za pár klikov. A fakt to NIEJE takén zložité, ako si myslíte. Do 2 hodín máte web hotový 🙂

Tomu hovorím sloboda! 🙂

Áno, aj tu môžete mať množstvo pluginov a za niektoré platiť. Ale môžete mať aj všetky free. My osobne pre Nalakujto.sk používame Breakdance builder – to je fantázia. Celý shop je vytvorený s týmto jedným doplnkom.

A to sa nebavíme o rýchlosti webu oproti shoptetu alebo iným riešeniam… Ale to je zase na iný článok.

Záver: Shoptet alebo WordPress ? Kto z koho ? 🥊

Toto je večná téma. Na webe nájdete veľa webov, ktoré hovoria čo je lepšie. Problém je ale v tom, že takmer nikto (ak vôbec niekto), nemá VLASTNÉ (to „vlastné“ je fakt dôležité) skúsenosti. My áno.

Aby ste nám verili, že vám to to nepíše, nejaký šmelinár, ale človek, ktorý na Shoptete otočil už nejakých pár eúr a odoslali sme už skoro 14 000 objednávok, tak prikladám štatistiku:

Obrat Cvaknito.sk

Čo tým chcem povedať ? Určite sa tým nechcem chváliť, lebo v porovnaní napr. z Gymbeam alebo podobnou „firmičkou“ sme nič. To si povedzme úprimne…

Tu chcem poukázať, že sme si niečim prešli. Že máme skúsenosti a že neprekladám stiahnutý článok z angličtiny 🙂 A poviem vám, že postupne chceme aj práve Cvaknito.sk presťahovať na WordPress. To nieje žart ale fakt.

Schválne si hoďte stránku Nalakujto.sk do pagespeed.web.dev, potom si tam dajte nejaký web (kľudne aj Cvaknito.sk) alebo ktorý máte radi. A porovonajte si rýchlosť. A potom mi napíšte ak budete mať záujem o taký rýchli web 🙂

Čo teda je vlastne záver ? Záver je, že Shoptet je naozaj skvelé eshopové riešenie. Je pomerne komplexné. Ale trh v Čechách a na Slovensku NIKDY neprekoná anglicky hovoriaci trh. Nikdy.

Preto je za nás wordpress – woocommerce výrazne lepšie riešenie pre eshopy. Od grafiky, cez rýchlosť až po samotné doplnky, ktorých je neporovnateľne viac ako vôbec dokážete využiť…Inak povedané, so shopom viete spraviť čo chcete a kedy chcete. Na Shoptete to ani náhodou spraviť neviete.

Aký máte názor vy ? Na čom beží váš eshop ? Prípadne na čom chcete založiť eshop ?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Dúfame, že ešte nechcete odísť...
    Vložte meno a e-mail nižšie a odoberajte novinky zo sveta marketingu!